«А у вас у фонді є якась робота?» — запитали мене дві медичні сестри прямо на території Миколаївського обласного центру паліативної допомоги та інтегрованих послуг. Так я отримала підтвердження слів після бесіди з Сергієм Матвієнком — медичним директором обласного центру.
Я, керівник Миколаївського благодійного фонду «Вихід»:
— Сергій Олександрович, як проходить впровадження реформи у Вашому закладі?
— Щодо впровадження реформи та конкретних змін у зв’язку з переходом закладу на самостійне фінансування. Запитань та проблем більше ніж відповідей та ясності. Не вистачає коштів на виплату заробітної плати працівникам в повному обсязі, хватає лише на мінімальну, не говорячи про надбавки та заохочення. Договори з НСЗУ (Національною службою здоров’я України) не покривають реальні затрати підприємства, тому що розрахунки/тарифи послуг дуже низькі та не відповідають реальній ціні послуг. В деяких регіонах місцева влада розуміє проблеми медичних закладів та бере на себе частину фінансування, але, нажаль, наша обласна влада не в їх числі. Всі запити комунального підприємства до адміністрації залишаються на даний час без відповідей. Тому навіть перспективи існування самого Центру паліативної допомоги та інтегрованих послуг зараз під сумнівом.
— Як складуються відносини між Миколаївським обласним центром паліативної допомоги та інтегрованих послуг і медичними закладами на базі яких працюють кабінети «Довіра»?
— Зараз кабінети «Довіра» при закладах охорони здоров’я отримали фінансування для надання допомоги ВІЛ-інфікованих на отримання ними АРТ. Роль обласного центру на етапі лікування хворих зводиться до призначення та моніторингу АРТ і проведення специфічних досліджень на CD4 та вірусного навантаження. За лабораторні послуги лікувальні заклади повинні відшкодовувати вартість досліджень. Кошти можливо отримати тільки після підписання з кожним закладом договору, відповідно до всіх процедур закупівель.
— Що можете сказати про стаціонарне лікування у вашому центрі?
— Пацієнти з ВІЛ-інфекцією/СНІДом вже не можуть отримати стаціонарне лікування у центрі паліативної допомоги якщо потрібно пролікувати опортуністичне захворювання, або відкоригувати побічну реакцію від АРТ, оскільки відповідний пакет не законтрактований Національною службою здоров’я України (дуже багато вимог, які реально не відповідають специфіці підприємства та не можуть бути виконані). Наразі ВІЛ-інфіковані з такими проблемами будуть направлятися до терапевтичних лікарень міста та області. Зміна даної ситуації можлива, якщо заклад буде отримувати додаткове фінансування з обласного бюджету.
— Дякую за бесіду! Мені б дуже хотілось, щоб обласна адміністрація почула Вас та позитивно відреагувала на потреби обласного центру.