Проект «Надання соціально психологічного супроводу хворим на мультирезистентний туберкульоз (МРТБ) у Миколаївський та Полтавський областях для формування стійкої прихильності до лікування на амбулаторному етапі»

ира

Проект  реалізується в рамках проекту «Challenge TB», який фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) и здійснюється американською неурядовою організацією PATH. Мета проекту – покращення результатів лікування хворих на МРТБ завдяки зниженню показників смертності, відривів від лікування, покращення виявлення та діагностики випадків МРТБ та розширення доступу до отримання послуг та лікування.

На початку проекту проведено опитування клієнтів, які знаходяться на лікуванні або припинили його, опитано медичних працівників для ліпшого зрозуміння чому хворі на МРТБ припиняють лікування та що можливо зробити, щоб знизити ризики відриву. На даний час клієнтами проекту є 45 хворих на МРТБ. Це найбільш неблагополучні  громадяни – малозабезпечені, які мають різні залежності (алко та нарко), не мають житла та багато інших проблем. Клієнти отримують підтримку та консультації соціального працівника, їм оплачується проїзд до лікарні для своєчасного обстеження, отримують картки поповнення мобільного зв’язку та у випадку щоденного лікування отримують продуктовій набір раз на місяць. В проекті задіяні 3 соціальних працівника, які обслуговують клієнтів м. Миколаїв, Миколаївського та Снігурівського районів. Для надання швидких та якісних послуг організація USAID дозволила придбати 3 електровелосипеда, на яких соціальні працівники приїжджають на зустріч з клієнтами. Особливо такий транспорт корисний для роботи у сільський місцевості, де громадський транспорт  ходе дуже обмежено.

Проект впроваджується в партнерстві з обласним та міським протитуберкульозним диспансерами, Миколаївської та Снігурівської ЦРЛ та ВБО «Ініціатива заради життя».

Декілька історій успіху проекту.

Клієнт Ігор при підписанні угоди мав з соціальним працівником Валерієм Михайликом душевну бесіду. Через декілька днів знов мали продовження бесіди, так і налагодили взаєморозуміння та довіру. Раніше Ігор зловживав алкоголем, у тому числі на стаціонарному лікуванні. Взявши його на соціальний супровід, ми надали йому підтримку та увагу. І цього було досить, щоб він утримувався від алкоголю, регулярно приймав протитуберкульозне лікування та налагодив відносини з рідними – батьками та сестрою, яка також допомагає соціальному працівнику в нагляді за клієнтом. Ігор почав краще за собою дивитись, приємніше виглядати та активно лікуватись не тільки протитуберкульозними, а і додатково підтримуючими препаратами, розробив собі режим посиленого харчування та дотримується його. Зараз веде здоровий спосіб життя, з 25 грудня отримав пенсію та думає про створення своєї сім’ї. Завдяки підтримки та допомозі проекту та медичної сестри ТБ кабінету м. Снігурівка, клієнти Снігурівського району регулярно приймають медикаменти та поводяться позитивно.

Соціальний працівник  підписав згоду з клієнтом Андрієм., заповнив анкету та спланували план дій по переходу клієнта від стаціонарного лікування на амбулаторну фазу. Прийшовши на місце проживання клієнта, працівник зустрівся з сестрою клієнта, яка категорично відмовлялась приймати його – говорила – «нехай під парканом здихає, не хочу його бачити, він — алкоголік».  Працівник консультував сестру клієнта неодноразово – розповідав про необхідність дотримання режиму лікування для клієнта для повного вилікування. Нарешті соціальному працівнику проекту вдалось переконати сестру клієнта, щоб допомогла йому з житлом. Вона пустила клієнта жити до хатинки у дворі, так звана літня кухня, допомогла у влаштуванні цієї хатинки, надала обігрівач.  З’ясувалось також в процесі консультування сестри, клієнта та розмов з куратором ДОТ, що за даною адресою також проживає брат клієнта, який не вилікувався від ТБ та є бактеріовиділювачем. Також сумісними зусиллями вдалось умовити та транспортувати до обласного протитуберкульозного диспансеру для стаціонарного лікування бацилярного брата клієнта.

Соціальний працівник  Ірина Вишня змогла допомогти клієнту Ігорю отримати паспорт у Центральному відділу паспортного столу м. Миколаєва.  Клієнт 10 років існував без паспорту, прописки та житла, тому ми мали великі труднощі з його отриманням. Зробили довідку з останнього місця проживання, потім ще додаткову довідку. Поки робили ці довідки клієнт заклав свідоцтво про народження за життєво важливі для себе речі. Соціальний працівник викупив свідоцтво про народження. Ще паспортний стіл затребував гарантійний лист що наш фонд обв’язується прописати Ігоря куди-небудь.  Так 17 травня 2016 року врешті клієнт отримав паспорт та став повноцінним громадянином України.